środa, 29 kwietnia 2015

Tort śmietanowy z czarną porzeczką

Chciałabym napisać, że jedynym powodem mojej nieobecności w Rustykalnej Kuchni są podróże, ale niestety powód jest bardziej prozaiczny. Są rzeczy, które po prostu trzeba zrobić, sprawy, które muszą być załatwione i praca, którą trzeba wykonać. Skłamałabym jednak twierdząc, że praca ta nie sprawiła mi ogromnej przyjemności. Wszystko, co wiąże się zwłaszcza z fotografowaniem i rysowaniem tudzież pieczeniem, wywołuje wytwarzanie przez mój mózg znacznych ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Ten miesiąc wyjątkowo był pod tym względem obfity i nawet nie przeszkadzał mi chroniczny brak czasu i brak snu.
Ale przejdźmy do konkretów, czyli tortu. Jako wielbicielka wszelkiego rodzaju słodkości muszę przyznać, że torty z bitą śmietaną smakują najlepiej. Delikatne, puszyste i bez znaczenia, czy z czekoladą, czy z owocami - bita śmietana jest zawsze mile widziana. Dzisiaj klasyczny torcik śmietanowy z dodatkiem kwaskowej czarnej porzeczki. Jeśli kładziesz nacisk, na to, żeby tort był przede wszystkim pyszny, to nie żałuj dobrych składników, jak tłusta śmietanka, świeże jajka, dorodne owoce. Wychodzę z założenia, że jeżeli już poświęcamy swój wolny czas na własnoręczne przygotowywanie pracochłonnych deserów, to niech efekt będzie adekwatny do naszego zaangażowania. Mimo wszechobecnego trendu, aby wszystko było "light", uważam, że lepiej zjeść jedną niewielką porcję absolutnie rozkosznego deseru niż cały tort dietetyczny.

Tort śmietanowy z czarną porzeczką
Tort śmietanowy z czarną porzeczką
Tort śmietanowy z czarną porzeczką

Receptura:
6 - 8 porcji

CIASTO
3 duże jajka
3 łyżki brązowego cukru pudru (zwykły też może być)
3 łyżki mąki ( 2 pszennej, 1 skrobi ziemniaczanej)

Białka ubij na sztywno dodając na koniec cukier. Do ubitych białek przełóż żółtka i mąki. Delikatnie, ale dokładnie zamieszaj wszystko łyżką. Możesz przesiać mąkę, żeby mieć pewność, że nie ma grudek, ale nie jest to zawsze konieczne. Ten przepis nie wymaga dodania proszku do pieczenia.
Ciasto przełóż do formy okrągłej o średnicy 18 cm. Papier do pieczenia koniecznie połóż na dnie blaszki, natomiast boki pozostaw nienatłuszczone i bez pergaminu. Wyrównaj wierzch i wstaw do piekarnika na 30 - 40 minut. Decyduje test suchego patyczka.
Temperatura pieczenia to 165*C / 330*F.
Gdy się upiecze weź foremkę w ręce i upuść na płaską powierzchnię z wysokości około pół metra. Warto zabezpieczyć blat lub podłogę ściereczką, żeby blaszka ich nie uszkodziła. Teraz odstaw biszkopt do wystudzenia. Po 10 minutach wyjmij ciasto z formy i studź na kratce.

KREM
500 ml śmietanki 36%
3 łyżki brązowego cukru pudru
2 łyżki żelatyny

3/4 szklanki czarnych porzeczek (świeże lub mrożone)
3 - 4 łyżki brązowego cukru pudru
1 łyżka żelatyny

Śmietankę ubij na sztywno dodając cukier puder. Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie (około 1/4 szklanki). Dodaj powoli wystudzoną żelatynę do śmietany pod koniec ubijania.

Przygotuj owoce - świeże umyj, mrożone rozmroź wcześniej. Zmiksuj za pomocą blendera razem z cukrem pudrem. Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie (kilka łyżek, maksymalnie 1/4 szklanki). Wystudzoną żelatynę wlej do przetartych owoców i dokładnie wymieszaj. Poczekaj trochę aż całość zacznie gęstnieć.

Upieczony i wystudzony biszkopt przekrój na trzy równe krążki. Każdy smaruj śmietaną i owocowym puree. Na koniec Cały torcik posmaruj resztą śmietany, a na niej rozsmaruj porzeczkowe puree. Widelcem zrób wzór na bokach. Wierzch udekoruj płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.

Przyjemnego podwieczorku :)

Tort śmietanowy z czarną porzeczką

7 komentarzy:

Wspaniale, że dzielisz się ze mną swoją opinią - dziękuję i życzę miłego dnia :)