środa, 14 sierpnia 2013

Brzoskwinie pieczone

Pomyłkowy telefon z Berlina, a po drugiej stronie słuchawki kobieta, Polka i niegdyś poznanianka, jak ja. Po krótkiej rozmowie okazało się, że mieszkała dawniej na sąsiedniej ulicy :)  Dziwna pomyłka i raczej niecodzienna, ale miła. Pozdrawiam mieszkańców Berlina, a wszystkich zapraszam na pieczone brzoskwinie na cieście francuskim i domowe lody śmietankowe, deser z dobrych składników, sezonowych owoców, bez barwników i konserwantów. Pysznie i zdrowo.

Brzoskwinie pieczone
Brzoskwinie pieczone

Receptura na 6 porcji:

3 duże świeże brzoskwinie
6 kwadratów lub kółek z ciasta francuskiego
6 dużych malin (świeżych lub mrożonych),  albo 6 łyżek konfitury malinowej, porzeczkowej
6 kulek lodów śmietankowych

Brzoskwinie przetnij na połówki. Wyjmij pestki. Owoce ułóż na sitku przecięciem do spodu, a następnie polej owoce wrzątkiem. Teraz łatwo usuniesz skórę. Kawałki z ciasta francuskiego ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdym umieść połówkę brzoskwini, dziurką po pestce do góry. W miejsce pestki nałóż po po jednej malinie lub łyżeczce konfitury. Wstaw blaszkę z owocami do gorącego piekarnika. 
Czas pieczenia, to 20 minut w temperaturze 200*C / 390*F.
Po upieczeniu przełóż ciastka na talerzyki. Najsmaczniejsze z kulką lodów śmietankowych.

Jeśli masz ochotę zrobić własne lody śmietankowe, to przepis podaję poniżej.

LODY ŚMIETANKOWE:

500 ml śmietany kremówki
4 duże jajka
100 g drobnego cukru

Śmietanę ubij na sztywno. Jajka umyj dokładnie i polej wrzątkiem. Ubij jajka z cukrem nad garnkiem z gotującą wodą, aż będą jasne i puszyste - powinny znacznie powiększyć swoją objętość. Ubite jajka wymieszaj z bitą śmietaną delikatnie, ale dokładnie. Krem przelej do pojemnika plastikowego lub metalowego do zamrażania lodów i wstaw do zamrażarki na minimum 4 godziny. Lody nie wymagają maszynki, ani mieszania w trakcie zamrażania. Z tej porcji wychodzi 1,5 litra lodów.

Miłego popołudnia :)

Brzoskwinie pieczone

6 komentarzy:

Wspaniale, że dzielisz się ze mną swoją opinią - dziękuję i życzę miłego dnia :)