środa, 27 lutego 2013

Kawiorek

Upieczenie w dzisiejszych czasach domowego chleba wcale nie wydaje się być trudne, a przeglądając blogi kulinarne dochodzimy do wniosku, że jest wręcz dziecinnie łatwe - przecież wszyscy dziś pieką chleby, buły i chałki. Zdarza się, że uzbrojeni w rewelacyjny przepis, który zawsze i wszystkim wychodzi, w odpowiednio dobrane składniki i ogromny entuzjazm - zabieramy się do pieczenia naszego pierwszego w życiu bochenka. Wszystko idzie tak jak trzeba, a z piekarnika wychodzi gniot. Gdzie był błąd? Nieraz nawet trudno stwierdzić. Najgorsze, co się może teraz zdarzyć, to twoja rezygnacja. Nie poddawaj się, próbuj dalej - najlepsze chleby wychodzą nam wtedy, gdy nabierzemy niezbędnej praktyki. Jak to mawia moja babcia: "żaden majster z nieba nie spadł" - dlatego na początek wybieraj przepisy łatwe, a z czasem podnoś sobie poprzeczkę. Powodzenia :)

Kawiorek

Receptura na 1 chlebek:
250 g mąki pszennej
250 ml wody ciepłej
7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli

 Mąkę przesiej do miski. Drożdże wymieszaj z cukrem i 1/2 szklanki ciepłej wody. W mące zrób zagłębienie i wlej płyn z drożdżami - wymieszaj z odrobiną mąki aby powstał zaczyn. Przykryj miską ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut. Gdy zaczyn wyraźnie podwoi swoją objętość, zagnieć z wszystkich składników (dodając pozostałą część ciepłej wody) mikserem jednolite ciasto. Ponownie przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut. Ciasto urośnie trzykrotnie więc miska powinna być taka duża, by ciasto nie "uciekło" :)
Teraz wyłóż wyrośnięte ciasto na oprószony mąką blat, posól ciasto i krótko zagniataj. Na końcu uformuj wałek z ciasta i wyłóż na oprószoną mąką blaszkę. Przykryj i odstaw na 30 min w temperaturze pokojowej. Piekarnik pora nastawić na 250*C / 480*F, a na dnie ustaw naczynie żaroodporne wypełnione wodą, aby podczas pieczenia wytworzyła się para wodna.
Wyrośnięty chlebek ponacinaj w poprzek lub na ukos i wstaw do gorącego piekarnika na 35 minut.

Smacznego :)

Kawiorek

10 komentarzy:

  1. Idealny pod każdym względem, w 100% zgadzam się z Twoimi słowami:-), zaczynamy od najprostszych i nigdy się nie poddajemy :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i jakiż prosty ten kawiorek? :-) Mam ochotę wypróbować przepis...choćby zaraz:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Idealny - prosty, tani, smaczny :) Pozdrawiam
      Agnieszka

      Usuń
  3. No to poznałem pierwsze słowo w gwarze poznańskiej, chwilę mi zajęło dotarcie do tego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to ino jeszcze trza odklajdnąć się i wyrychtować do składu i wziąć ino tyle sprawunków w tytke, co by się nie skataić, nazad wrócić i rychło tetrać kawiorek :;) Pozdrawiam
      Agnieszka

      Usuń
  4. I can't wait to try this recipe. I haven't done too well with bread baking. Quick breads, no problem. Thanks so much :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. You're welcome. I'm glad I can help :) This bread is very tasty and definitely you will like it. Have fun baking
      Agnes

      Usuń
  5. A jakiego typu mąki najlepiej użyć do tego chlebka??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wypadałoby podpowiedzieć, że najlepsza dla tego tradycyjnego wielkopolskiego wypieku będzie mąka poznańska ;) Wiem jednak, że pieczywo tego typu rozpowszechnione jest w całej Polsce pod różnymi nazwami: "weka","angielka", "francuz", "bina", "baton", itp. We wszystkich przypadkach istotne jest, by była to po prostu mąka pszenna dobrej jakości. Pozdrawiam

      Usuń

Wspaniale, że dzielisz się ze mną swoją opinią - dziękuję i życzę miłego dnia :)